DKCB-21-12-2018

На овогодишњи, други по реду међународни конкурс стрип каиш стигло је 706 радова из земље и иностранства (Велика Британија, Турска, Белорусија, Босна и Херцеговина, Црна Гора). Стручни жири је имао доста тежак задатак да оцени пристигле радове и да додели награде и похвале у четири старосне категорије (од 5 до 18 година). Оцењивало се умеће учесника у овладавању најједноставнијом формом стрипа, која је можда представљала проблем, јер је било потребно у пар кадрова који се попут каиша надовезују један на други, испричати  ликовним језиком занимљиву причу. Нарочито се обраћала пажња на начин на који су ликовни и литерарни елементи распоређивани унутар једног кадра. Међутим, било је доста одскакања од задате форме каиш - стрипа

Стручни жири чинили су: Милета Милорадовић, карикатуриста и ликовни педагог; Владимир Весовић, стрип аутор, илустратор, сценариста и педагог; Драган Лазаревић, стрип аутор, илустратор, сценариста, уредник и издавач.

Циљ оваквих пројеката је првенствено ликовни сусрет који треба да окупи све заљубљенике у девету уметност, без обзира на узраст. Изложба представља чаробне девери на уласку у мистериозан свет илустрације и стрипа. Након свечаног отварања, следи циклус радионица, предавања, разговора. Сви сте добродошли!

Додела награда и похвала биће 21. децембра 2018. у 18 часова у Галерији Дечјег културног центра Београд, на свечаном отварању изложбе награђених и одабраних радова, где ће бити присутни чланови жирија расположени за разговор и разна питања.

 

ПРВА СТАРОСНА КАТЕГОРИЈА за узраст 5 и 6 година

I НАГРАДА

  • Андреј Марковић, 6 година
  • Дружина „Сан-сан = сунчев зрак“  Београд, Србија
  • Ликовни педагог: Јулкица Зубовић Масниковић

 

II НАГРАДА

  • Марија Медић, 6 година
  • Удружење грађана „Студио Мано“ Нови Сад, Србија
  • Ликовни педагог: Дејана Нешовић   

 

III НАГРАДА

  • Невена Ковачевић, 6 година
  • Едукативни центар „Кардаш арт“, Сремска Митровица, Србија
  • Ликовни педагог: Милан Кардаш

 

ИНДИВИДУАЛНЕ ПОХВАЛЕ

  • Јелена Чигоја, 6 година
  • ПУ „Детињство“ Жабаљ, Србија
  • Васпитач: Данијела Басарин
  • Живко Шовљански, 6 година
  • ПУ „Детињство“, објекат „Ђурђевак“ Ђурђево, Србија
  • Васпитач: Весна Голуб  
  • Саша Станковић, 6 година
  • Удружење грађана „Студио Мано“ Нови Сад, Србија
  • Ликовни педагог: Миа Стојановић 

ДРУГА СТАРОСНА КАТЕГОРИЈА за узраст од 7 до 10 година

I НАГРАДА

  • Ива Шушак, 9 година
  • Удружење грађана „Студио Мано“ Нови Сад, Србија
  • Ликовни педагог: Дејана Нешовић

II НАГРАДА

  • Марко Вишић, 8 година
  • Дружина „Сан-сан = сунчев зрак“  Београд, Србија
  • Ликовни педагог: Јулкица Зубовић Масниковић

III НАГРАДА

  • Лазар Николић, 10 година
  • Лесковачка школа стрипа (НМК), Лесковац, Србија
  • Ликовни педагог: Милош Цветковић

ИНДИВИДУАЛНЕ ПОХВАЛЕ

  • Константин Гајић, 8 година
  • Индивидуални учесник
  • Смедерево, Србија
  • Ликовни педагог: Ива Бановић Белић 
  • Огњен Симић, 10 година
  • Основна школа „Сремски фронт“, Шид, Србија
  • Ликовни педагог: Сања Продановић
  • Ива Цветковић, 7 година
  • Лесковачка школа стрипа (НМК), Лесковац, Србија
  • Ликовни педагог: Милош Цветковић
  • Јелена Маричић, 8 година
  • Основна школа „Дринка Павловић“ Београд, Србија
  • Учитељ: Мерима Јовановић 

ПОХВАЛА ЗА КОЛЕКЦИЈУ

  • Дружина „Сан-сан = сунчев зрак“  Београд, Србија
  • Ликовни педагог: Јулкица Зубовић Масниковић
  • Похваљени ученици: Василија Миловановић, Нађа Николић, Нина Хорн

 

ТРЕЋА СТАРОСНА КАТЕГОРИЈА за узраст од 11 до 14 година

I НАГРАДА

  • Лидија Милосављевић, 14 година
  • Уметничка школа, Ужице, Србија
  • Ликовни педагог: Дејан Богдановић

 

II НАГРАДА

  • Ивана Чутурић, 14 година
  • Едукативни центар „Кардаш арт“, Сремска Митровица
  • Ликовни педагог: Милан Кардаш

 

III НАГРАДА

  • Вања Прусина, 12 година
  • Удружење грађана „Студио Мано“ Нови Сад, Србија
  • Ликовни педагог: Миа Стојановић

ИНДИВИДУАЛНЕ ПОХВАЛЕ

  • Татјана Рајшић, 14 година
  • Едукативни центар „Кардаш арт“, Сремска Митровица
  • Ликовни педагог: Милан Кардаш
  • Огњен Стојановић, 11 година
  • Индивидуални учесник
  • Београд, Србија
  • Јована Суботић, 14 година
  • Основна школа „Вук С. Караџић“
  • Турјак (Градишка), Босна и Херцеговина
  • Ликовни педагог: Сандра Мићић

ПОХВАЛА ЗА КОЛЕКЦИЈУ

  • Образовно-креативни центар „Рестарт“
  • Велика Плана, Србија
  • Ликовни педагог: Снежана Гроздановић
  • Похваљени ученици: Нина Тодоровић, Тања Новаковић, Димитрије Пешић
  • Основна школа „Јован Јовановић Змај“ Панчево, Србија
  • Ликовни педагог: Предраг Бачкоња
  • Похваљени ученици: Марта Душ, Анђела Мандрино, Марија Милић

 

ЧЕТВРТА СТАРОСНА КАТЕГОРИЈА за узраст од 15 до 19 година

I НАГРАДА

  • Маријана Џодић, 16 година
  • Удружење „Пиктум“, Београд, Србија
  • Ликовни педагог: Дина Стаматовић

II НАГРАДА

  • Вера Ковачевић, 15 година
  • Удружење „Пиктум“, Београд, Србија
  • Ликовни педагог: Дина Стаматовић

 

III НАГРАДА

  • Растко Лулић, 17 година
  • Идивидуални учесник
  • Београд, Србија

 

ПОХВАЛА ЗА ИНОВАЦИЈУ

  • Асоцијација за подршку науке, културе и уметности „Noumena“
  • Ковачевац (Младеновац), Србија
  • Ликовни педагог: Наташа Василић
  • Похваљени ученици: Теодора Јовановић, Марија Берисавац

 

ПОХВАЛЕ ЗА СТРИП ТАБЛ

ИНДИВИДУАЛНЕ ПОХВАЛЕ

 

  • 1. Максим Бет, 8 година
  • Индивидуални учесник
  • Бриџ оф Алан, Шкотска, Велика Британија
  • 2. Еге Озант, 12 година
  • Радионица стрипа, Анкара, Турска
  • Ликовни педагог: Емре Јилмаз  
  • 3. Ерен Ата Оскај, 14 година
  • Радионица стрипа, Анкара, Турска
  • Ликовни педагог: Емре Јилмаз  
  • 4. Александра Будко, 14 година
  • Регионални креативни центар за децу и младе
  • Гродно, Белорусија
  • Ликовни педагог: Ана Одинокова
  • 5. Анђела Тасић, 14 година
  • Удружење „Пиктум“, Београд 
  • Ликовни педагог: Дина Стаматовић
  • 6. Петра Стаматовић, 14 година
  • Удружење „Пиктум“, Београд 
  • Ликовни педагог: Дина Стаматовић
  • 7. Бегум Гозукуџук, 16 година
  • Радионица стрипа, Анкара, Турска
  • Ликовни педагог: Емре Јилмаз  
  • 8. Џемре Бојсон, 17 година
  • Радионица стрипа, Анкара, Турска
  • Ликовни педагог: Емре Јилмаз  

 

ПОХВАЛА ЗА КОЛЕКЦИЈУ

  • Основна школа „Вук Караџић“
  • Власеница (Република Српска) Босна и Херцеговина
  • Ликовни педагог: Његош Арнаут
  • Похваљени ученици у узрасној категорији од 11 до 14 година: Ивана Милошевић, Ана Марија Ристић, Петар Јурошевић, Дарија Деурић

Честитамо добитницима и захваљујемо свима који су учествовали на конкурсу!

Током трајања изложбе биће уприличен богат пратећи програм!

Дођите да се дружимо, научимо нешто ново и уживамо у мистерији девете уметности!

Лидија Сеничар, историчар уметности

уредник ликовних програма Дечјег културног центра Београд

tacin 5 shop

Биографије и фотографије аутора (осим ако другачије није назначено) су под лиценцом Creative Commons: Ауторство-Делити под истим условима Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Internationalcreativecommons.org
• За слике уметничких дела је дозвољено академско коришћење и поштена употреба.

Biographies and photos of the authors (unless otherwise noted) are licensed under Creative Commons: Attribution-Share Alike Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
• Artworks images are allowed for academic and fair use.